Ochrona kulika wielkiego nad Notecią w 2016 r.
Kolejny rok członkowie Nadnoteckiego Koła PTOP "Salamandra" chronili kuliki wielkie na obszarze Natura 2000 Nadnoteckie Łęgi. W 2016 r. liczebność kulika na obszarze Natura 2000 Nadnoteckie Łęgi oceniono na 10 par. 7 z nich przystąpiło do lęgów. Udało się znaleźć 7 gniazd (należących do 6 par – jedna para powtórzyła lęg po stracie). Jednego gniazda nie udało się znaleźć, jednak odnotowano pisklęta, które je opuściły. Stwierdzone gniazda i rewiry znajdowały się w gminach Wieleń i Czarnków. Straty na etapie wysiadywania jaj (również na etapie ich składania) nastąpiły w 4 gniazdach. W 4 pozostałych gniazdach wykluło się 14 młodych. Strata na etapie wodzenia nastąpiła w przypadku 3 lęgów. Tylko jeden lęg zakończył się sukcesem. Z czterech jaj wykluły się 4 młode, z których zdolność lotu uzyskały 2 ptaki.
W okolicy wybranych gniazd okresowo instalowano dwie zakupione w ramach przedsięwzięcia fotopułapki. Po analizie zdjęć wykonanych przez urządzenia można stwierdzić, że strata w wyniku drapieżnictwa nastąpiła w przypadku 3 lęgów. Jaja z gniazd zostały zrabowane przez lisa. Nie stwierdzono zniszczenia lęgów przez ptaki krukowate. W jednym przypadku przyczyną straty było wypłoszenie przez maszynę rolniczą pracującą nieopodal gniazda. Przy pozostałych gniazdach nie stosowano fotopułapek, jednak obserwacje wskazują, że przyczyną strat było drapieżnictwo. Dlatego podczas przeprowadzonych w tym roku spotkań z przedstawicielami kół łowieckich ustalano potrzeby w zakresie odstrzałów lisa oraz wskazywano obszary, na których te działania powinny przebiegać najintensywniej.
W ramach projektu przygotowano też raport podsumowujący działania w 2016 r. i opublikowano go w Internecie. Dodatkowo, za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, jaja z kilku gniazd poddano sztucznej inkubacji. Prowadzone było również obrączkowanie młodych kulików (dodatkowo obrączkowane ptaki były oznaczane specjalnymi żółtymi flagami, które umożliwiają ich późniejszą identyfikację bez konieczności łapania). Działania w ramach projektu „Ochrona kulika wielkiego nad Notecią w 2016 r.” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Marek Maluśkiewicz