facebook
newsletter

Newsletter


 • Opis gatunku

  Kulik wielki należy do rodziny bekasowatych, której jest jednym z największych przedstawicieli (największym w Europie).                                                                                                                                                                     

 • Dymorfizm
  Dymorfizm

  Pod względem upierzenia samica kulika nie różni się od samca, jest od niego jednak większa i ma dłuższy dziób.     

 • Siedliska

  Kulik wielki zajmuje rozległe łąki o umiarkowanej wilgotności z ciekami i naturalnymi łagodnymi wzniesieniami.

 • Loty tokowe
  Loty tokowe

  Toki kulika wielkiego odbywają się w powietrzu, ptaki wykonują w ich czasie charakterystyczne loty.

 • Gniazdo
  Gniazdo

  Gniazdo kulika wielkiego jest płytkim dołkiem wygrzebanym w ziemi, położonym w kępach roślinności.

 • Zagrożenia

  Znaczna część lęgów kulików pada łupem drapieżników. Gniazda z jajami są plądrowane przez ptaki krukowate i lisy.

 • Zagniazdowniki
  Zagniazdowniki

  Pisklęta kulika wielkiego są zagniazdownikami, zaraz po wykluciu są w stanie podążać za rodzicami.

 • Ochrona prawna

  Kulik wielki jest chroniony zarówno na mocy dokumentów krajowych, jak i międzynarodowych.

 • W locie

  U lecącego kulika można zaobserwować wyraźnie białe upierzenie kupra oraz szarobrunatny prążkowany ogon.

Polish English French German Russian

Projekt realizuje

logoTPB

Projekt wspiera

logo emitel
carlsberg

Telemetria

Oprócz działań z zakresu czynnej ochrony naszym celem jest pogłebienie wiedzy o biologii i ekologii kulika wielkiego. Dzięki najnowszym technikom badawczym, takim jak telemetria GPS/GSM chcemy poznaważ szczegóły z życia tego globalnie zagrożonego gatunku. Telemetria to metoda badawcza, która umożliwia śledzenie zwierząt (w tym przypadku ptaków) wyposażonych w specjalnej konstrukcji nadajniki tzw, loggery. Dzięki telemetrii jesteśmy w stanie pozyskać wiele bardzo cennych informacji o życiu śledzonego osobnika. Nie tylko poznać wielkość jego areału osobniczego tj. obszaru, na którym ptak się gnieździ, żeruje i odpoczywa, ale również poznać trasy wędrówek oraz obszar zimowania.

Zastosowane loggery są wyposażone w bardzo wydajne baterie solarne, dzięki czemu są stale ładowane i mogą działać nawet kilka lat. Loggery na kulika wielkiego ważą 17,5 g i są zakładane na plecy ptaka za pomocą teflonowych tasiemek, z których robi się "pętle na nogi". Dzięki modułowi GSM dane z loggerów są automatycznie wysyłane (w wybranym interwale czasowym) poprzez sieć telefoni komórkowej na serwer, co umożliwia śledzenie ptaka prawie na bieżąco (rekordy zbierane z częstotliwością co 5 minut). Panel sterowania, umożliwia zmianę ustawień np. cześtotliwości interwałów czy godzin pracy loggera.

W roku 2013 założylismy dwa pierwsze loggery GPS/GSM firmy Ecotone (na dorosłą samicę - "Agricola" i młodego ptaka - "Karol"). W ramach projektu POIS.02.04.00-00-0019/16 pt. „Realizacja Krajowego Planu Ochrony Kulika Wielkiego - etap I” planujemy założyc w sumie 20 loggerów GPS-GSM-UHF. W roku 2017 założyliśmy kolejne 3 loggery GsmRadioTag-M9 http://milsar.com/p/28-gsmradiotag-m9 produkcji firmy MILSAR na ptaki dorosłe i jeden na ptaka młodego (pierwszorocznego). Nazwy dla dorosłych kulików wybrała firma Emitel.

 

emi 2

 

"EMI" (linia pomarańczowa) - samica złapana 15 maju 2017 r. w ostoi Natura 2000 "Dolina Dolnego Bugu" niedaleko wsi Jakubiki (woj. mazowieckie). Lęg samicy zakończył się niestety stratami. Samica rozpoczeła migrację już w dniu 08.06.2017 r. Na zimowisko znajdujące się na południu Hiszpanii (prowincja Huevla) w ujściu rzeki Rio Piedras (w Parku Naturalnym - El Paraje Natural Marismas del Río Piedras y Flecha del Rompido) doleciała 27.06.2017 r., po 19 dniach wędrówki i pokonaniu 3500 km.

 

dipol1

 

 

 

 "DIPOL" (linia zielona) - samiec złapany 21 maju 2017 r. w dolinie Brzozówki (woj. podlaskie). Ptak ochował 2 młode. Migrację na zimowiska rozpoczął w dniu 10.07.2017 r. Na zimowiska znajdujące się w południowo-zachodniej Portugali w ujściu rzeki Rio Sado (Rezerwat Przyrody "Estuarium Sado' - Reserva Natural do Estuaria do Sado http://www.icnf.pt/portal/ap/r-nat/rnes/class-carac) dotarł 21.07.2017 r., po 11 dniach wędrówki i  pokonaniu ponad 3200 km.

 

mux

 

 

 

"MUX" (linia czerwony) - samiec złapany 18 maja 2017 r. niedaleko miejscowości Grądy-Woniecko w ostoi Natura 2000 "Bagno Wizna" (woj. podlaskie). Ptak zakończyły lęgi sukcesem ochowując 2 młode. Samiec rozpoczął migracje w dniu 19.07.2017 r. Na zimowiska znajdujące się na wybrzeżu Angli, w pobliżu rezerwatu RSPB Old Hall Marsches http://www.visitmaldondistrict.co.uk/ doleciał 21.07.2017 r., zaledwie po dwóch dniach wędrówki i pokonaniu 1500 km.

 

DSC 5535

 

 

"MILSAR" (linia niebieski ) - młody ptak (samiec) z hodowli wolierowej wypuszczony na wolność w dolinie Bugu w dniu 3.07.2017 niedaleko wsi Jakubiki (woj. mazowieckie). Samiec rozpoczął migracje w dniu 25.07.2017 r. Na zimowiska znajdujące się na wybrzeżu Francji, w tzw. Żyronda (fr. Gironde) - lejkowatym ujściu rzeki Garonna i Dordogne do Zatoki Biskajskiej doleciał 6.08.2017 r., po pokonaniu 2260 km. Żyronda ma około 65 km długości, 3-11 km szerokości i powierzchnię 635 km², co czyni z niej największe estuarium w Europie zachodniej.

 

 

 

migracja1

 

Ochronę kulika wielkiego wspiera Emitel - wiodący operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.

logo emitel

 

 

 

 


 

FE POIS poziom pl-1 rgb